Skärgårdsfotboll  

 Fyren Donsö Huvud   

 

       Bild från finalen i Västra Cupen mellan Assyriska BK och Öckerö IF 5-4 (4-0)  Ruddalens IP   2019-03-20

Här reducerar Öckerö till 4-2 genom Gustav Claeson fint framspelad av Ludwig Wiklander (17)

 

Fler bilder från matchen

              

                                                             Västra Cupen 2019                                                                                  

Grupp A

Grupp B Grupp C

Grupp D

Grupp E

Grupp F

BK Björkåsen Azalea BK Näsets SK Göteborgs FF Askims IK Assyriska BK
Donsö IS Sandarna BK Styrsö BK Hovås / Billdal IF IF Väster IFK Björkö
FC Linné SK Argo / Masthuggets BK Älvsborg FF Hönö IS Utsiktens BK Inter Linné
SG 97 Västra Frölunda IF Öckerö IF Kungsladugårds BK Önnereds IK Pushers BK
           
           

 

                                                    Slutspelet Västra Cupen 2019

     

kvartsfinaler

 Resultat

       

semifinaler

 Res

4 mars 18:00 Önneredsplan Donsö IS - Askims IK 2-0   14 mars 18:00 Ruddalen 2 Donsö IS - Assyriska BK 1-5
5 mars 19:00 Ruddalen 1 Västra Frölunda IF - Assyriska BK 0-1   14 mars 20:00 Ruddalen 2 Öckerö IF - Näsets SK 7-2
4 mars 18:00 Kobbegården Öckerö IF - IFK Björkö 4-0            
4 mars 20:00 Kobbegården Göteborgs FF - Näsets SK 0-1        

Final

 Res

                     
            20 mars 19:00 Ruddalen 1 Assyriska BK - Öckerö IF 5-4
                     
                     

Matchfakta från gruppspelet      Matchfakta Slutspelet Västra Cupen 2019               Skytteliga Västra Cupen 2019

 

     

Grupp A

 Resultat

       

Grupp B

 Resultat

19 feb 18:30 Apelsinplan BK Björkåsen - SG 97 0-6   19 feb 18:30 Ruddalen 2 Sandarna BK - Västra Frölunda IF 0-0 (4-5)
19 feb 18:30 Kobbegården Futsal Club Linné - Donsö IS 1-3   19 feb 18:30 Åkeredsvallen 2 Azalea BK -  Argo / Masthugget 3-1
23 feb 13:00 Apelsinplan BK Björkåsen - Donsö IS 0-7   23 feb 11:30 Ruddalen 2 Västra Frölunda IF - Azalea BK 3-0
23 feb 13:00 Önneredsplan SG 97 - Futsal Club Linné 1-1 (3-4)   23 feb 13:00 Åkeredsvallen 2 Argo / Masthugget  - Sandarna BK 2-0
27 feb 18:30 Apelsinplan Futsal Club Linné - BK Björkåsen 5-0   27 feb 18:30 Påvelund 1 Sandarna BK - Azalea BK 2-0
27 feb 18:30 Ruddalen 2 SG 97 - Donsö IS 1-5   27 feb 20:00 Ruddalen 2 Västra Frölunda IF - Argo / Masthugget 2-0
                     
                     

 

   

Tabell Grupp A

         

Tabell Grupp B

   
    sp.ma v o f mål po       sp.ma v o f mål po
1 Donsö IS 3 3 0 0 15-2 9   1 Västra Frölunda IF 3 2 1 0 5-0 7
2 Futsal Club Linné 3 1 1 1 7-4 4   2 Sandarna BK 3 1 1 1 2-2 4
3 Slottsskogen / Godhem 3 1 1 1 8-6 0   3 Azalea BK 3 1 0 2 3-6 3
4 BK Björkåsen 3 0 0 3 0-18 0   4 SK Argo / Masthugget BK 3 1 0 2 3-5 3
                                 
                                 

 

     

Grupp C

 Resultat

       

Grupp D

 Resultat

19 feb 18:30 Påvelund 1 Älvsborg FF - Öckerö IF 1-2   20 feb 18:30 Apelsinplan 2 Göteborgs FF - Hovås Billdal IF 3-0
19 feb 20:00 Åkeredsvallen 2 Näsets SK - Styrsö BK 5-0   20 feb 20:00 Apelsinplan 2 Kungsladugårds BK - Hönö IS 1-2
23 feb 13:00 Påvelund 1 Näsets SK - Öckerö IF 0-2   23 feb 14:30 Apelsinplan 2 Kungsladugårds BK - Göteborgs FF 1-2
23 feb 14:30 Påvelund 1 Styrsö BK - Älvsborg FF 1-2   23 feb 14:30 Åkeredsvallen 2 Hovås Billdal IF - Hönö IS 0-0 (2-3)
27 feb 18:30 Åkeredsvallen 2 Älvsborg FF - Näsets SK 2-3   26 feb 20:00 Apelsinplan 2 Hovås Billdal IF - Kungsladugårds BK 1-1 (2-3)
27 feb 20:00 Påvelund 1 Styrsö BK - Öckerö IF 1-3   26 feb 20:00 Kobbegården 1 Göteborgs FF - Hönö IS 3-2
                     
                     

 

   

Tabell Grupp C

         

Tabell Grupp D

   
    sp.ma v o f mål po       sp.ma v o f mål po
1 Öckerö IF 3 3 0 0 7-2 9   1 Göteborgs FF 3 3 0 0 8-3 9
2 Näsets SK 3 2 0 1 8-4 6   2 Hönö IS 3 1 1 1 4-4 4
3 Älvsborg FF 3 1 0 2 5-6 4   3 Hovås Billdal IF 3 0 2 1 1-4 2
4 Styrsö BK 3 0 0 3 2-10 0   4 Kungsladugårds BK 3 0 1 2 3-5 1
                                 
                                 

 

     

Grupp E

 Resultat

       

Grupp F

 Resultat

20 feb 18:30 Kobbegården 1 Askims IK - Utsiktens BK 1-0   20 feb 18:30 Ruddalen 2 Inter Linné IF - Assyriska BK 0-1
20 feb 20:00 Kobbegården 1 IF Väster - Önnereds IK 1-1 (2-3)   20 feb 20:00 Ruddalen 2 Pushers BK - IFK Björkö 0-2
23 feb 13:00 Ruddalen 2 Utsiktens BK - Önnereds IK 1-1 (3-2)   23 feb 13:00 Kobbegården 1 Inter Linné IF - IFK Björkö 0-5
23 feb 14:30 Önneredsplan 1 IF Väster - Askims IK 3-0   23 feb 14:30 Ruddalen 2 Assyriska BK - Pushers BK 8-0
26 feb 18:30 Kobbegården 1 Askims IK - Önnereds IK 2-0   26 feb 18:30 Önneredsplan 1 Inter Linné IF - Pushers BK 0-4
26 feb 20:00 Önneredsplan 1 IF Väster - Utsiktens BK 1-2   26 feb 20:00 Ruddalen 2 Assyriska BK - IFK Björkö 3-0
                     
                     

 

   

Tabell Grupp E

         

Tabell Grupp F

   
    sp.ma v o f mål po       sp.ma v o f mål po
1 Askims IK 3 2 0 1 3-3 6   1 Assyriska BK 3 3 0 0 12-0 9
2 Utsiktens BK 3 1 1 1 3-3 4   2 IFK Björkö 3 2 0 1 7-3 6
3 IF Väster 3 1 1 1 5-3 4   3 Pushers BK 3 1 0 2 4-10 3
4 Önnereds IK 3 0 2 1 2-4 2   4 Inter Linné IF 3 0 0 3 0-10 0
                                 
                                 

 

 

               
Division 4 B 2019 Division 5 B 2019 Div 4 B 2019 Tabell Div 5 A 2019 Tabell Div 5 B 2019 Tabell Div 6 B 2019 Tabell Div 6 C 2019 Tabell  
               
Öckerö IF 2019 IFK Björkö 2019 Donsö IS 2019 Hönö IS 2019 Hälsö BK 2019 Styrsö BK 2019 Vrångö IF 2019  
               
Knippla IK 2019 Fotö GoIF 2019 Skärgårdscupen 2019 Öckerö IF Damlag 2019        
               
               

 

          

               
Division 4 B 2019 Askims IK Eriksbergs IF Göteborgs FF IF Mölndal IFK Björkö KF Velebit  
               
  Kärra KIF Mölnlycke IF Mölnlycke / Sjövalla Sandarna BK Älvsborg FF Öckerö IF  
               
               
               
Division 5 B 2019 Balltorps FF Donsö IS Fässbergs IF FC Heden Hovås Billdal IF Härryda IF  
               
  Kungsladugårds BK Mossens BK Näsets SK FC Linné IF Väster IF Warta  
               
               

 

                                         Skärgårdslagen i Göteborgsserien 2019 

  Div 4 B Göteborg sp.ma v o f mål po     Div 5 A Göteborg sp.ma v o f mål po
1 Askims IK (Div 3 SVG)               1 Angered MBIK            
2 Eriksbergs IF               2 Björndammens BK            
3 Göteborgs FF               3 Finlandia / Pallo AIF (Div 4)            
4 IF Mölndal Fotboll               4 Floda BoIF (Div 4 A)            
5 IFK Björkö               5 Hönö IS            
6 Sandarna BK (Div 5 B)               6 IF Vardar / Maked. (Div 6 D)            
7 KF Velebit               7 Partille IF FK            
8 Kärra KIF               8 Romelanda UF            
9 Mölnlycke IF               9 Sveakurd FC (Div 6 A)            
10 Mölnlycke / Sjövalla IS  FK               10 Utbynäs SK            
11 Älvsborg FF (Div 3 NVG)               11 Ytterby IS            
12 Öckerö IF               12 Älvängens IK            
                                 

 

  Div 5 B Göteborg sp.ma v o f mål po     Div 6 B Göteborg sp.ma v o f mål po
1 Balltorps FF               1 Backatorp IF            
2 Donsö ID (Div 4 B)               2 Bjurslätts IF            
3 FC Heden               3 BK Skottfint            
4 FC Linné (Div 6 C)               4 Chalmers Studentkårs IF            
5 Fässbergs IF (Div 6 C)               5 Diseröd SK            
6 Hovås Billdal IF               6 Förenad Turkisk Ungdom            
7 Härryda IF               7 Hisingen FC            
8 IF Warta               8 Hälsö BK            
9 IF Väster               9 Neutrala IF            
10 Kungsladugårds BK               10 Nödinge SK            
11 Näsets SK               11 Surte IS FK            
12 Mossens BK               12 Västkurd BK            
                                 

          

  Div 6 C Göteborg sp.ma v o f mål po     Div 7 A  Göteborg sp.ma v o f mål po
1 Azalea BK               1 Angered SK (nya)            
2 Göteborgs SIF               2 Bosna IF            
3 Hällesåker IF               3 Croatia Göteborg            
4 Järnbrotts IF               4 Fotö GoIF            
5 Landala IF               5 Geesguud UF            
6 SK Argo / Masthuggets BK               6 Gothenburg Celtic FC            
7 Slottsskogen / Godhem IF               7 Gunnareds KIF            
8 Solängens BK               8 Partille IF SC            
9 Styrsö BK               9 Real Maskin BK            
10 Tynnered FC               10 Santos Cruz Azul IF            
11 Vrångö IF               11 Vatra KIF (Nya)            
12 Önnereds IK                              
                                 

        

  Div 7 B Göteborg sp.ma v o f mål po     Div 2 Västra Götaland sp.ma v o f mål po
1 BK Björkåsen               1 Fristad/Borgstena/ Spars.            
2 BK S:T Jakob               2 Guldhedens IK            
3 Elisedals IS               3 Göteborgs FF            
4 Göteborgs City FF               4 Hovås Billdal IF            
5 Högaborg Kärralunds FC               5 Kindaholms FF            
6 IFK Hindås               6 Landvetter IF 2003            
7 Knippla IK               7 Lilla Träslövs FF (Div 3)            
8 Käringöns FC               8 Sävedalens IF (Div 3)            
9 Lövet / Johannebergs IF               9 Tollered / Floda (Div 3)            
10 Menisken IF               10 Tvååkers IF            
11 Rambergets SK               11 Utbynäs SK            
12 Sjövalla FK / Mölnlycke IS               12 Öckerö IF            
                                 

 

                             

 

 

                                           Skärgårdslagen i Göteborgsserien 2018 

  Div 4 B Göteborg sp.ma v o f mål po     Div 5 A Göteborg sp.ma v o f mål po
1 Dalen / KFF 22 15 3 4 48-33 48   1 IK Zenith 22 15 3 4 60-31 48
2 KF Velebit (kval) 22 12 7 3 52-22 43   2 Björndammens BK 22 14 2 6 62-33 44
3 Göteborgs FF 22 13 2 7 55-34 41   3 Angered MBIK 22 13 4 5 57-30 43
4 Mölnlycke IF 22 12 4 6 52-34 40   4 Utbynäs SK 22 12 6 4 50-36 42
5 Öckerö IF 22 12 3 7 52-39 39   5 Partille IF FK 22 11 5 6 36-36 38
6 Eriksbergs IF 22 9 4 9 42-41 31   6 Ytterby IS 22 10 6 6 55-39 36
7 Kärra KIF 22 9 2 11 36-33 29   7 Romelanda UF 22 9 4 9 48-43 31
8 Mölnlycke / Sjövalla IS  FK 22 7 3 12 29-42 24   8 Älvängens IK 22 7 3 12 47-43 24
9 IFK Björkö 22 7 3 12 37-57 24   9 Hönö IS 22 5 5 12 28-47 20
10 IF Mölndal Fotboll 22 5 8 9 49-56 23   10 FC Bosona 22 5 4 13 32-64 16
11 Donsö IS 22 5 4 13 47-69 19   11 Bergums IF 22 2 7 13 25-53 13
12 Finlandia / Pallo AIF 22 4 1 7 21-60 13   12 Öjersjö IF 22 4 1 17 22-67 13
                                 
                                 

                

  Div 5 B Göteborg sp.ma v o f mål po     Div 6 C Göteborg sp.ma v o f mål po
1 Sandarna BK 22 16 3 3 60-19 51   1 Futsal Club Linné 20 16 1 3 82-24 49
2 IF Väster 22 15 4 3 75-29 49   2 Önnereds IK 20 15 2 3 62-30 47
3 Balltorps FF 22 13 5 4 60-36 44   3 Fröjdens FK 20 14 0 6 79-36 42
4 Kungsladugårds BK 22 12 4 6 37-24 40   4 Tynnered FC 20 11 1 8 57-69 34
5 Näsets SK 22 12 3 7 54-35 39   5 Azalea BK 20 10 2 8 40-40 32
6 Härryda IF 22 8 3 11 41-55 27   6 Slottsskogen / Godhem IF 20 9 0 11 56-55 27
7 FC Heden 22 7 4 11 31-40 25   7 SK Argo 20 8 1 11 40-78 25
8 IF Warta 22 7 3 12 40-49 24   8 Vrångö IF 20 4 8 8 52-37 20
9 Hovås Billdal IF 22 7 3 12 41-60 24   9 Pushers BK 20 5 3 12 34-49 18
10 Mossens BK 22 6 4 12 31-50 22   10 Ösets BK 20 3 3 14 30-79 12
11 Styrsö BK 22 6 2 14 32-51 20   11 AIF Göteborg 20 2 3 15 24-65 9
12 Masthuggets BK 22 3 2 17 24-78 11                  
                    Proletärens FF utgått            
                                 

 

  Div 6 D Göteborg sp.ma v o f mål po     Div 2 Västra Götaland sp.ma v o f mål po
1 IF Vardar / Makedonija 20 16 2 2 64-29 50   1 IFK Örby 20 20 0 0 76-11 60
2 Västkurd BK 20 14