Skärgårdsfotboll  

 Fyren Donsö Huvud   

 

                                Nya Wingacupen 7 dec 2019 i Donsöhallen

omg tid

Omgång 1

 Res.

  omg tid

Omgång 4

 Res.

1 12:30 Öckerö IF - Hälsö BK 5-1   4 14:25 Öckerö IF - Donsö IS 1 1-3
1 12:46 Donsö IS 1 - Hönö IS 1-1   4 14:46 Hälsö BK - Donsö IS 2 3-1
                 
omg tid

Omgång 2

    omg tid

omgång 5

 Res.

2 13:02 Öckerö IF - Donsö IS 2 7-0   5 15:02 Donsö IS 1 - Hälsö BK 1-3
2 13:22 Hönö IS - Hälsö BK 2-2   5 15:17 Hönö IS - Donsö IS 2 1-1
                 
omg tid

Omgång 3

      tid

semifinaler

 Res.

3 13:40 Hönö IS - Öckerö IF 2-3     15:45 Öckerö IF - Hönö IS 2-0
3 13:56 Donsö IS 2 - Donsö IS 1 0-3     16:05 Donsö IS 1 - Hälsö BK  2-1 (s.d)
                 
            tid

Final

 Res.

            16:30 Donsö IS 1 - Öckerö IF 1-2 (s.d)
                 

 

   

Tabell i Gruppspelet

   
    sp.ma v o f mål po
1 Öckerö IF 4 3 0 1 16-6 9
2 Donsö IS 1 4 2 1 1 8-5 7
3 Hälsö BK 4 2 1 1 9-9 7
4 Hönö IS 4 0 3 1 6-7 3
5 Donsö IS 2 4 0 0 4 2-14 1
               
               

 

 

Öckerö IF.s Carl Wiklander tar emot segerpriset av Wingacup-Generalen Janne "Coach" Ericsson   

 

                                  Stort Grattis till Öckerö IF vinnare av årets "Nya Wingacupen".

Stående från vänster: Carl Wiklander, Mathias Nilsson, Hugo Ringeby, Ture Widestrand. Knästående från vänster: Axel Utbult, Alexander Simonsson, Wilhelm Lidström, Wilmer

Simonsson, Ludwig Wiklander.

 

                                             Donsö IS silvermedaljörer i årets "Nya Wingacupen"

Donsös lag från vänster: Albin Backman, Liam Ajdini, Niklas Tullock, Elias Ahlström, Mathias Kärnbtratt, Albert Hansson, John Backman, Mattias Janicijevic

 

Fler bilder från Nya Wingacupen

 

 

                                              Skärgårdslagen i Göteborgsserien 2020  Förslag

  Div 3 mell. Götaland sp.ma v o f mål po     Div 4 B Göteborg sp.ma v o f mål po
1 Angered BK               1 Askims IK            
2 Dalen / KFF               2 Balltorps FF (Div 5)            
3 Hisingsbacka FC               3 Eriksbergs IF            
4 IK Kongahälla               4 Göteborgs FF            
5 Kållered SK               5 IF Väster (Div 5)            
6 Landvetter IS               6 IFK Björkö            
7 Torslanda IK (Div 2)               7 IK Virgo (Div 3)            
8 Öckerö IF (Div 4)               8 IK Zenith (Div 4 A)            
9 Råslätts SK (Div 2)               9 KF Velebit            
10 Hestrafors IF               10 Mölnlycke IF            
11 Sandareds IF (Div 4)               11 Sandarna BK            
12 IFK Ulricehamn (Div 4)               12 Älvsborg FF            
                                 
                                 

                

  Div 5 B Göteborg sp.ma v o f mål po     Div 6 B Göteborg sp.ma v o f mål po
1 Donsö IS               1 Bjurslätts IF            
2 Futsal Club Linné               2 BK Skottfint            
3 Fässbergs IF               3 Chalmers Studentkårs IS            
4 Hovås Billdal IF               4 Diseröd SK            
5 IF Mölndal (Div 4)               5 FC Bosona - Bosna IF (6)             
6 IF Warta               6 Förenad Turkisk Ungdom            
7 Kungsladugårds BK               7 Hjuviks  AIK (Div 7)            
8 Mossens BK               8 Hälsö BK            
9 Mölnlycke Sjövalla IS FK (4)               9 Hönö IS (Div 5)            
10 Näsets SK               10 Knippla IK (Div 7)            
11 Tynnereds FC (Div 6)               11 Surte IS FK            
12 Önnereds IK (Div 6)               12 Västkurd BK            
                                 

 

  Div 6 C Göteborg sp.ma v o f mål po     Div 7 C Göteborg sp.ma v o f mål po
1 Azalea BK               1 Backatorp IF (Div 6)            
2 BK S:T Jakob (Div 7)               2 Brämaregården FC            
3 FC Heden               3 Fotö GoIF            
4 Göteborgs SIF               4 Geesguud UF (Nya)            
5 Hällesåker IF               5 Hermansby IF            
6 Johannebergs IF (Div 7)               6 Kareby IS            
7 Järnbrotts IF               7 Lundby IF            
8 Landala IF               8 Nödinge SK (Div 6)            
9 Pushers BK               9 Rödbo IF            
10 SK Argo               10 Solväders FC            
11 Styrsö BK                              
12 Vrångö IF                              
                                 

 

  Div 2 Västra Götaland sp.ma v o f mål po     Div 4 A Göteborg sp.ma v o f mål po
1 Brämhults IK               1 Kållered SK            
2 Eriksbergs IF (Div 3)               2 Solängens BK            
3 Hovås Billdal IF               3 Donsö IS            
4 IFK Fjärås               4 Älvsborg FF            
5 Landvetter IF 2003               5 Hisingsbacka FC (B)            
6 Sjömarkens IF               6 Torslanda IK (B)            
7 Svenljunga IK               7 Ösets BK            
8 Sävedalens IF               8 Älvängens IK            
9 Tollereds IF                              
10 Utbynäs SK                              
11 Älvsborg FF (Div 3)                              
12 Öckerö IF                              
                                 
                                 
                                 

 

Västra Cupen 2020

 

 

 

               
Division 4 B 2019 Division 5 B 2019 Div 4 B 2019 Tabell Div 5 A 2019 Tabell Div 5 B 2019 Tabell Div 6 B 2019 Tabell Div 6 C 2019 Tabell  
               
Öckerö IF 2019 IFK Björkö 2019 Donsö IS 2019 Hönö IS 2019 Hälsö BK 2019 Styrsö BK 2019 Vrångö IF 2019  
               
Knippla IK 2019 Fotö GoIF 2019 Skärgårdscupen 2019 Öckerö IF Damlag 2019 Donsö IS B 2019 Donsö IS P-16 Donsö IS Dam Jun  
               
    Oldboyscupen 2019          
               

 

          

               
Division 4 B 2019 Askims IK Eriksbergs IF Göteborgs FF IF Mölndal IFK Björkö KF Velebit  
               
  Kärra KIF Mölnlycke IF Mölnlycke / Sjövalla Sandarna BK Älvsborg FF Öckerö IF  
               
               
               
Division 5 B 2019 Balltorps FF Donsö IS Fässbergs IF FC Heden Hovås Billdal IF Härryda IF  
               
  Kungsladugårds BK Mossens BK Näsets SK FC Linné IF Väster IF Warta  
               
               

 

                                               Skärgårdslagen i Göteborgsserien 2019 

  Div 4 B Göteborg sp.ma v o f mål po     Div 5 A Göteborg sp.ma v o f mål po
1 Öckerö IF 22 18 1 3 68-21 55   1 Ytterby IS 20 12 2 4 74-25 44
2 KF Velebit (kval) 22 17 0 5 57-21 51   2 Angered MBIK 20 14 0 6 59-27 42
3 Göteborgs FF 22 15 3 4 70-28 48   3 Partille IF FK 20 13 2 5 47-24 41
4 Eriksbergs IF 22 12 3 7 48-30 39   4 Älvängens IK 20 12 4 4 61-27 40
5 Sandarna BK 22 10 3 9 34-41 33   5 Finlandia / Pallo IF 20 12 3 5 41-28 39
6 Kärra KIF 22 8 6 8 40-37 30   6 Utbynäs SK 20 9 1 10 48-43 28
7 Älvsborg FF 22 8 3 11 43-48 27   7 Romelanda UF 20 6 3 11 32-44 21
8 IFK Björkö 22 9 0 13 37-49 27   8 IF Vardar / Makedonija 20 6 3 11 28-56 21
9 Mölnlycke IF 22 7 2 13 51-52 23   9 Björndammens BK 20 5 0 15 38-57 15
10 Askims IK 22 6 4 12 59-65 22   10 Floda BoIF 20 4 3 13 30-80 15
11 Mölnlycke / Sjövalla IS  FK 22 6 3 13 28-58 21   11 Hönö IS 20 4 1 15 22-69 13
12 IF Mölndal Fotboll 22 1 2 19 14-99 5                  
                    Sveakurd FC utgått            
                                 

                

  Div 5 B Göteborg sp.ma v o f mål po     Div 6 B Göteborg sp.ma v o f mål po
1 IF Väster 22 14 5 3 56-21 47   1 Hisingen FC 22 20 0 2 80-26 60
2 Balltorps FF 22 13 6 3 62-32 45   2 Neutrala IF 22 16 4 2 64-26 52
3 Mossens BK 22 12 7 3 64-29 43   3 Västkurd BK 22 16 1 5 114-41 49
4 Futsal Club Linné 22 13 2 7 52-40 41   4 Hälsö BK 22 14 0 8 84-41 42
5 Näsets SK 22 11 6 5 63-56 39   5 BK Skottfint 22 11 1 10 68-51 34
6 Donsö IS 22 10 3 9 51-49 33   6 Chalmers Studentkårs IS 22 10 4 8 40-48 34
7 Kungsladugårds BK 22 6 8 8 32-33 26   7 Förenad Turkisk Ungdom 22 10 2 10 53-66 32
8 IF Warta 22 5 8 9 38-53 23   8 Diseröd SK 22 7 4 11 37-51 25
9 Hovås Billdal IF 22 7 2 13 37-55 23   9 Bjurslätts IF 22 4 4 14 35-72 16
10 Fässbergs IF 22 4 5 13 28-45 17   10 Surte IS FK 22 4 3 15 34-81 15
11 FC Heden 22 4 5 13 27-49 17   11 Backatorp IF 22 4 2 16 32-68 14
12 Härryda IF 22 3 3 16 48-96 12   12 Nödinge SK 22 1 3 18 34-110 6
                                 
                                 

 

  Div 6 C Göteborg sp.ma v o f mål po     Div 7 A Göteborg sp.ma v o f mål po
1 Önnereds IK 22 17 1 4 60-18 52   1 Croatia Göteborg 14 12 1 1 43-19 37
2 Tynnered FC 22 14 2 6 54-51 44   2 Real Maskin BK 14 9 2 3 44-21 29
3 Hällesåker IF 22 12 7 3 54-31 43   3 Vatra KIF 14 9 1 4 49-27 28
4 Styrsö BK 22 12 4 6 67-42 40   4 Angered SK 14 7 2 5 43-29 23
5 Järnbrotts IF 22 10 1 11 49-52 31   5 Fotö GoIF 14 6 1 7 38-36 19
6 SK Argo / Masthuggets BK 22 8 2 12 35-45 26   6 Gothenburg Celtic FC 14 4 2 8 23-44 14
7 Azalea BK 22 6 7 9 40-41 25   7 Partille IF SC 14 3 0 11 21-43 9
8 Landala IF 22 7 4 11 28-34 25   8 Gunnared KIF 14 1 1 12 18-60 4
9 Göteborgs SIF 22 7 4 11 31-56 25   9              
10 Vrångö IF 22 6 4 12 26-34 22     Geesguud UF utgått            
11 Solängens BK 22 6 3 13 38-60 21                  
12 Slottsskogen / Godhem IF 22 5 5 12 42-60 20                  
                                 

 

  Div 7 B Göteborg sp.ma v o f mål po     Div 2 Västra Götaland sp.ma v o f mål po
1 BK S:T Jakob 20 19 0 1 125-18 57   1 Göteborgs FF 20 16 2 2 57-13 50
2 Johannebergs IF 20 15 2 3 67-21 47   2 Öckerö IF 20 16 1 3 67-24 49
3 Knippla IK 20 14 3 3 63-25 45   3 Sävedalens IF 20 15 3 2 69-37 48
4 Göteborgs City FF 20 13 2 5 60-32 41   4 Hovås Billdal IF 20 13 2 5 85-32 41
5 Menisken IF 20 8 4 8 60-57 28   5 Utbynäs SK 20 10 4 6 53-29 34
6 IFK Hindås 20 9 0 11 39-76 27   6 Landvetter IF 2003 20 6 5 9 38-48 23
7 Elisedals IS 20 6 5 9 36-45 23   7 Tollereds IF 20 5 6 9 34-43 21
8 Rambergets SK 20 6 0 14 44-85 18   8 Kindaholm / Svenljunga 20 2 7 11 19-45 13
9 Käringöns FC 20 5 2 13 27-59 17   9 Lilla Träslövs FF 20 3 2 15 29-52 11
10 Högaborg Kärralunds FC 20 4 3 13 38-65 15   10 Fristad / Borgstena / Spar. 20 3 1 15 11-94 10
11 BK Björkåsen 20 0 1 19 16-92 1                  
                    Guldheden / Solängen utgått          
  Sjövalla FK  / Mölnlycke IS utgått               Tvååkers IF uteslut

na

       
                                 
                                 

 

 

Skytteligan Div 4 B 2019

  Mål     Skytteligan Div 5 B 2019   Mål     Skytteligan Div 6 B+C , Div 7

Skärgårdslag 

Mål
1 Charles Palmborg Göteborgs FF 23   1 Albert Hansson Donsö IS 24   1 Mattias Janicijevic Styrsö BK 19
  Carl Wiklander Öckerö IF 20     Bako Löfgren Härryda IF 18     Gustav Börjesson Hälsö BK 18
  Patrick Abrahamsson Askims IK 20     Dennis Strandberg Näsets SK 14     Mahdi Safari Knippla IK 17
  Andreas Odersjö IFK Björkö 14     Robert Eckerman IF Väster 12     Niklas Tullock Styrsö BK 16
  Teodor Nast. Lindström Göteborgs FF 13     Casper Jonasson Näsets SK 12     Lukas Clarke Hälsö BK 14
  Olof Möller Eriksbergs IF 13     Karl-Johan Holm Mossens BK 12     Peter Arvidsson Knippla IK 12
  Emilio Rossi KF Velebit 13     Parosh Abdul Mohideen Balltorps FF 11     Mikael Beckius Fotö GoIF 11
  Jonathan Brusberg Kärra KIF 12     Jetmir Kurti Balltorps FF