Västra Cupen 2022           

                                                           Slutspelet Västra Cupen 2022

     

kvartsfinaler

 Resultat

       

semifinaler

 Res

28 feb 18:15 Önneredsplan Näsets SK - IF Väster 1-1    10 mars 18:15 Ruddalen 2 IF Väster - Azalea BK 0-1
28 feb 18:15 Kobbegården Utsiktens BK - Assyriska BK 1-1    10 mars 20:15 Ruddalen 2 Utsiktens BK - Väster Frölunda IF 0-3
28 feb 20:15 Önneredsplan Azalea BK - Donsö IS 6-3            
28 feb 20:15 Kobbegården Hovås Billdal IF - Västra Frölunda IF 2-9        

Final

 Res

                     
             16 mars 19:15 Ruddalen 1 Azalea BK - Västra Frölunda IF 0-4
                     
                     

 

kvartsfinal

Näsets SK - IF Väster

1-1 (0-1) (Väster vinnare på straffar)

Önneredsplan

28 feb Näset: Väster: Domare: Aleksandar Gavrilovic
2022 1-1 Mattias Svanberg 89' 0-1 Simon Jonsson 7'  
       
       

kvartsfinal

Utsiktens BK - Assyriska BK

1-1 (1-0) (Utsikten vinnare på straffar)

Kobbegården

28 feb Utsikten: Assyriska: Domare: Jörgen Lindell
2022 1-0 Linus Åvall 15' 1-1 Mattias Ucar 77'  
       
       

kvartsfinal

Azalea BK - Donsö IS

6-3 (3-1)

Önneredsplan

28 feb Azalea: Donsö: Domare: Soroush Mahmoudi
2022 1-0 Aron Lund 8' 2-1 Olle Backman 36'  
  2-0 Aron Lund 34' 4-2 Alfons Jansson 65'  
  3-1 Dennis Nilsson 41' 5-3 Albert Hansson 86'  
  4-1 David Wilson Brandin 61'    
  5-2 David Wilson Brandin 78'    
  6-3 Felix Bellak 90'    
       
       

kvartsfinal

Hovås Billdal IF - Västra Frölunda IF

2-9 (0-3)

Kobbegården

28 feb Hovås Billdal: Västra Frölunda: Domare: Dimitrios Merkouris
2022 1-8 Rasmus Brännström 85' 0-1 Paul Nyman 1'  
  2-8 Filip Vallin 88' 0-2 Anton Delwér 13'  
    0-3 Jakob Sellhed 29'  
    0-4 Paul Nyman 53'  
    0-5 Noah Mannerström Egvik 58'  
    0-6 Sebastian Hansson 65'  
    0-7 Philip Johansson 71'  
    0-8 självmål 81'  
    2-9 Jakob Sellhed 89'  
       
       

semifinal

IF Väster - Azalea BK

0-1 (0-1)

Ruddalen 2

10 mars   Azalea: Domare: Antti Kanerva
2022   0-1 Carl Gottfridsson 29'  
       
       

semifinal

Utsiktens BK - Västra Frölunda IF

0-3 (0-2)

Ruddalen 2

10 mars   Västra Frölunda: Domare: Robin Boquist
2022   0-1 Galvan Ayob 40'  
    0-2 Jakob Sellhed 45' (str.)  
    0-3 Arjanit Sumiqi 57'  
       
       

Final

Azalea BK - Västra Frölunda IF

0-4 (0-0)

Ruddalen 1

16 mars   Västra Frölunda: Domare: Abdinaser Bashir
2022   0-1 Bryan Johansson 72'  
    0-2 Arjkanit Sumiqi 80'  
    0-3 Arjanit Sumiqi 84'  
    0-4 Arjanit Sumiqi 90'  
       
       

                                                                       

Grupp A

Grupp B Grupp C

Grupp D

Grupp E

Grupp F

Västra Frölunda IF Tynnered FC Askims IK Pushers BK Slottsskogen / Godhem IFK Björkö
Önnereds IK Kungsladugårds BK Sandarna BK Hovås / Billdal IF Öckerö IF Älvsborg FF
SK Argo Donsö IS Fröjdens BK Hönö IS IF Väster Assyriska BK
Näsets SK Azalea BK Utsiktens BK FC Linné Styrsö BK Göteborgs FF
           

 Matchfakta i Gruppspelet

     

Grupp A

 Resultat

       

Grupp B

 Resultat

15 feb 20:00 Ruddalen 2 Västra Frölunda IF - Önnereds IK 11-0   15 feb 20:00 Åkeredsvallen 2 Tynnered FC - Kungsladugårds BK 1-1
15 feb 18:30 Åkeredsvallen 2 SK Argo - Näsets SK 1-7   15 feb 18:30 Ruddalen 2 Donsö IS - Azalea BK 1-4
19 feb 13:00 Ruddalen 2 Västra Frölunda IF - SK Argo 9-0   19 feb 14:30 Påvelundsplan 1 Donsö IS - Tynnered FC 7-2
19 feb 16:00 Ruddalen 2 Önnereds IK - Näsets SK 0-3 (w.o)   19 feb 13:30 Åkeredsvallen 2 Kungsladugårds BK - Azalea BK 0-3
23 feb 20:00 Åkeredsvallen 2 Näsets SK - Västra Frölunda IF 2-1   23 feb 20:00 Önneredsplan 1 Azalea BK - Tynnered FC 4-1
23 feb 18:30 Önneredsplan Önnereds IK - SK Argo 1-0   23 feb 18:30 Kobbegården 1 Kungsladugårds BK - Donsö IS 1-3
                     
                     

 

   

Tabell Grupp A

         

Tabell Grupp B

   
    sp.ma v o f mål po       sp.ma v o f mål po
1 Näsets SK 3 3 0 0 12-2 9   1 Azalea BK 3 3 0 0 11-2 9
2 Västra Frölunda IF 3 2 0 1 21-2 6   2 Donsö IS 3 2 0 1 11-7 6
3 Önnereds IK 3 1 0 2 1-14 3   3 Kungsladugårds BK 3 0 1 2 2-7 1
4 SK Argo 3 0 0 3 1-17 0   4 Tynnered FC 3 0 1 2 4-12 1
                                 
                                 

 

     

Grupp C

 Resultat

       

Grupp D

 Resultat

15 feb 18:30 Kobbegården 1 Askims IK - Sandarna BK 0-5   16 feb 20:00 Åkeredsvallen 2 FC Linné - Hönö IS 2-0
15 feb 20:00 Kobbegården 1 Fröjdens BK - Utsiktens BK 0-2   27 feb 16:00 Apelsinplan 2 Pushers BK - Hovås Billdal IF 1-2
19 feb 13:00 Kobbegården 1 Askims IK - Fröjdens BK 0-3 (w.o)   19 feb 14:30 Ruddalen 2 Pushers BK - Hönö IS 1-0
19 feb 14:30 Åkeredsvallen 2 Sandarna BK - Utsiktens BK 1-3   19 feb 14:30 Önneredsplan 1 Hovås Billdal IF - FC Linné 2-1
23 feb 18:30 Ruddalen 2 Utsiktens BK - Askims IK 3-2   22 feb 18:30 Kobbegården 1 Hovås Billdal IF - Hönö IS 2-1
23 feb 20:00 Ruddalen 2 Sandarna BK - Fröjdens BK 2-1   22 feb 20:00 Kobbegården 1 FC Linné - Pushers BK 2-4
                     
                     

 

   

Tabell Grupp C

         

Tabell Grupp D

   
    sp.ma v o f mål po       sp.ma v o f mål po
1 Utsiktens BK 3 2 0 0 8-3 9   1 Hovås Billdal IF 3 3 0 0 6-3 9
2 Sandarna BK 3 2 0 1 8-4 6   2 Pushers BK 3 2 0 1 6-4 6
3 Fröjdens FK 3 1 0 2 4-4 3   3 Futsal Club Linné 3 1 0 2 2-5 3
4 Askims IK 3 0 0 3 1-11 0   4 Hönö IS 3 0 0 3 1-5 0
                                 
                                 

 

     

Grupp E

 Resultat

       

Grupp F

 Resultat

16 feb 18:30 Önneredsplan 1 Slottsskogen Godhem - Öckerö IF 2-2   16 feb 18:30 Påvelundsplan Älvsborg FF - IFK Björkö 0-1
16 feb 20:00 Önneredsplan 1 IF Väster - Styrsö BK 3-2   16 feb 20:00 Påvelundsplan Assyriska BK - Göteborgs FF 2-0
19 feb 13:00 Önneredsplan 1 IF Väster - Slottsskogen Godhem 5-0   19 feb 11:30 Ruddalen 2 Assyriska BK - IFK Björkö 1-0
19 feb 14:30 Kobbegården 1 Styrsö BK - Öckerö IF 2-1   19 feb 13:00 Påvelundsplan Älvsborg FF - Göteborgs FF 2-4
22 feb 18:30 Åkeredsvallen 2 Styrsö BK - Slottsskogen Godhem 1-0   22 feb 18:30 Påvelundsplan Göteborgs FF - IFK Björkö 2-1
22 feb 20:00 Åkeredsvallen 2 IF Väster - Öckerö IF 2-0   22 feb 20:00 Påvelundsplan Älvsborgs FF - Assyriska BK 1-6
                     
                     

 

   

Tabell Grupp E

         

Tabell Grupp F

   
    sp.ma v o f mål po       sp.ma v o f mål po
1 IF Väster 3 3 0 0 10-2 0   1 Assyriska BK 3 3 0 0 9-1 9
2 Styrsö BK 3 2 0 1 5-4 6   2 Göteborgs FF 3 2 0 1 6-5 6
3 Öckerö IF 3 0 1 2 3-6 1   3 IFK Björkö 3 1 0 2 2-3 3
4 Slottsskogen / Godhem IF 3 0 1 2 2-8 1   4 Älvsborg FF 3 0 0 3 3-11 0