Skärgårdsfotboll

Donsö Huvud Fyr:   

                      Skärgårdslagen i Div 3 & Göteborgsserierna 2023 Reviderat Förslag

  Div 3 mell. Götaland sp.ma v o f mål po     Div 4 B Göteborg sp.ma v o f mål po
1 Angered BK (Div 2)               1 IFK Björkö (Div 3)            
2 Assyriska BK (Div 2)               2 Balltorps FF            
3 KF Velebit (Div 4 B)               3 Göteborgs FF            
4 Kållered SK (Div 3 SVG)               4 IF Väster            
5 Partille IF FK (Div 4 A)               5 IK Virgo            
6 Öckerö IF               6 Mölnlycke IF            
7 Jönköpings BK               7 Näsets SK            
8 Bergdalens IK               8 Sandarna BK            
9 Dalstorps IF               9 Älvsborg FF            
10 Hestrafors IF               10 Dalen KFF (Div 5 B)            
11 Skene IF (Div 4)               11 Eriksbergs IF (Div 5 B)            
12 Kinna IF (Div 4)               12 Hällesåker IF (Div 5 B)            
                                 

 

  Div 5 B Göteborg sp.ma v o f mål po     Div 6 B Göteborg sp.ma v o f mål po
1 Kungsladugård BK (Div 4 B)               1 Neutrala IF (Div 5 A)            
2 Önnereds IK (Div 4 B)               2 Futsal Club Linné (Div 5B)            
3 Azalea BK               3 Hjuviks  AIK            
4 Donsö IS               4 Hälsö BK            
5 Fässbergs IF               5 Hönö IS            
6 Guldhedens IK               6 KIF Bosna Ljiljan            
7 IF Mölndal Fotboll               7 Knippla IK            
8 IF Warta (Div 5 A)               8 Pushers BK (Div 6 C)            
9 Mossens BK               9 SK Argo (Div 6 C)            
10 Styrsö BK               10 Tuve BK            
11 Björndammens/Öjersjö (6A)               11 Lundby IF (Div 7 C)            
12 Hovås Billdals IF (Div 6 C)               12 BK S:t Jakob (Div 7 B)            
                                 

 

  Div 7 A Göteborg sp.ma v o f mål po     Div 7 B Göteborg sp.ma v o f mål po
1 Gambian Mix IF (Div 5 B)               1 BK Skottfint (Div 6 B)            
2 AIF Göteborg (Div 6 C)               2 Bergsjön SK            
3 Chalmers SIS (Div 6 C)               3 Brämaregårdens FC            
4 Alealiber IF               4 Elisedals IS            
5 BK Björkåsen               5 Fotö GoIF            
6 Gothenburg Celtic FC               6 GoldCoast FC            
7 Högaborg Kärralunds FC               7 Hermansby IF            
8 IFK Hindås               8 Marstrands BK            
9 Järnbrotts IF               9 Real Masins BK            
10 Menisken IF               10 Rödbo IF            
11 Vrångö IF               11 RIYO IF (nya)            
12 Ösets BK               12 Solväders FC            
                                 

 

  Div 3 Göteborg sp.ma v o f mål po     Div 4 A  Göteborg sp.ma v o f mål po
1 Eriksbergs IF               1 Askims IK (B)            
2 Landvetter IF 2003               2 Donsö IS            
3 Lerums IS               3 Göteborgs FF (B)            
4 Sävedalens IF               4 Göteborgs SIF            
5 Tollereds IF               5 Jitex Mölndal BK (B)            
6 Utbynäs SK               6 Kållered SK            
7 Ytterby IS               7 Mölnlycke IF            
8 Öckerö IF               8 Ösets BK            
9 Hovås Billdal IF               9 IK Virgo            
10 Näsets SK               10 Qviding FIF (B)            
11 Torslanda IK                              
12 IF Mölndal Fotboll                              
                                 

 

                                 Donsö IS Senior och Junior spelare 2022

4:e raden fr. vä. Vigor Lantz, Fred Genemo, Henry Möller, Rickard Holst, Gustaf Gunnarsson, Magnus Fhager, Elias Kjellberg, Lot Fhager, Justus Dawidsson, Albin Fhager

3:e raden fr. vä: Simon Bergman, Erik Schagerlind, Sven Genemo, Anders Jansson, Olle Backman, William Holmberg, Bertil Kristensson, Victor Alme, Albert Hansson, Simon Gustafsson,

Charlie Skogsberg, Maximilian Höglund, Benjamin Sander

2.a raden fr. vä: Joseph Sander, Elin Fhager, Augusta Fhager, Karin Kristensson, Maj Olsson, Elsa Bergman, Allda Fhager, Brita Hansson, Madicken Johansson, Isabelle Petersson,

Amanda Fhager

1:a raden fr. vä: Terese Turpeinen, Sara Backman, Mollie Persson, Elin Andreasson, Ronja Wahl, Alva Wahl, Alma Nilsson, Linn Lorensson, Irma Westerberg  

                                      

               
Div 3 Mell Götaland 2022 Division 4 B 2022 Division 5 B 2022 Donsö IS A Futsal 22-23 Donsö IS A Futsal 21-22 Donsö IS J Futsal 21-22 DIS Flick-Jun Futsal 21-22  
               
Öckerö IF 2022 IFK Björkö 2022 Donsö IS 2022 Styrsö BK 2022 Hälsö BK 2022 Hönö IS 2022 Knippla IK 2022  
               
Vrångö IF 2022 Fotö GoIF 2022 Skärgårdscupen 2022 DIS Damlag 2022.htm Öckerö IF Damlag 2022 Donsö IS J-lag 2022 Donsö IS Dam Jun 2022  
               
Västra Cupen 2022         Donsö IS B-lag 2022    
               
               

 

               
Division 4 B 2022 Balltorps FF Göteborgs FF Kungsladugårds BK Mölnlycke IF Näsets SK Sandarna BK  
               
  KF Velebit IK Virgo IF Väster Västkurd BK Älvsborg FF Önnereds IK  
               

 

               
Division 5 B 2022 Azalea BK Dalen KFF Donsö IS Eriksbergs IF Futsal Club Linné Fässbergs IF  
               
  Gambian Mix Guldhedens IK Hällesåker IF Mossens BK IF Mölndal Fotboll Styrsö BK  
               

 

                              Skärgårdslagen i Div 3 & Göteborgsserierna 2022

  Div 3 mell. Götaland sp.ma v o f mål po     Div 4 B Göteborg sp.ma v o f mål po
1 IK Zenith 22 15 3 4 58-27 48   1 KF Velebit 22 15 3 4 57-32 48
2 IK Tord 22 12 9 1 60-25 45   2 Göteborgs FF 22 13 3 6 54-33 42
3 Öckerö IF 22 10 9 3 55-30 39   3 Näsets SK 22 13 2 7 70-25 41
4 Jönköpings BK 22 11 4 7 55-34 37   4 Västkurd BK 22 13 2 7 54-37 41
5 Dalstorps IF 22 11 1 10 38-41 34   5 IK Virgo 22 11 5 6 33-37 38
6 Bergdalens IK 22 9 5 8 56-56 32   6 Balltorps FF 22 11 4 7 43-40 37
7 Hestrafors IF 22 8 6 8 36-30 30   7 IF Väster 22 10 4 8 46-45 34
8 Gislaveds IS 22 8 5 9 37-45 29   8 Mölnlycke IF 22 7 3 12 40-46 24
9 Waggeryds IK 22 8 2 12 32-42 26   9 Sandarna BK 22 7 3 12 38-52 24
10 Ulricehamns IFK 22 6 5 11 34-44 23   10 Älvsborg FF 22 5 3 14 32-61 18
11 IFK Björkö 22 6 4 12 40-47 22   11 Önnereds IK 22 5 3 14 34-70 18
12 Assyriska IK 22 1 1 20 16-96 4   12 Kungsladugård BK 22 3 3 16 30-53 12
                                 

 

  Div 5 B Göteborg sp.ma v o f mål po     Div 6 B Göteborg sp.ma v o f mål po
1 Dalen KFF 20 13 2 5 57-39 41   1 Kareby IS 20 17 2 1 88-23 53
2 Eriksbergs IF 20 12 2 6 65-53 38   2 IF Vardar / Makedonija 20 14 3 3 59-36 45
3 Hällesåker IF 20 12 1 7 55-33 37   3 FC Heden 20 13 0 7 54-35 39
4 Fässbergs IF 20 11 2 7 36-28 35   4 Hönö IS 20 10 5 5 53-38 35
5 Azalea BK 20 10 2 8 58-43 32   5 Knippla IK 20 10 0 10 35-40 30
6 Mossens BK 20 10 1 9 49-41 31   6 KIF Bosna Ljiljan 20 7 2 11 44-57 23
7 Donsö IS 20 9 3 8 39-38 30   7 Diseröd SK 20 6 4 10 26-41 22
8 Styrsö BK 20 7 2 11 40-45 23   8 Hälsö BK 20 5 6 9 36-41 21
9 IF Mölndal Fotboll 20 7 2 11 42-60 23   9 Hjuviks  AIK 20 5 6 12 36-59 18
10 Guldhedens IK 20 6 4 10 34-32 22   10 Tuve BK 20 5 2 13 35-62 17
11 Futsal Club Linné 20 2 1 17 31-94 7   11 BK Skottfint 20 2 5 13 28-62 11
                                 
  Gambian Mix uteslutna                 IK Västanå (utgått)            
                                 

 

  Div 7 B Göteborg sp.ma v o f mål po     Div 7 C Göteborg sp.ma v o f mål po
1 Göteborgs SIF 16 14 2 0 91-15 44   1 Nödinge SK 16 12 2 2 61-21 38
2 Johannebergs IF 16 10 5 1 55-24 35   2 Lundby IF 16 10 3 3 59-23 33
3 BK S:t Jakob  16 9 2 5 57-46 29   3 Marstrands BK 16 8 2 6 42-28 26
4 Alealiber IF 16 7 4 5 53-44 25   4 Fotö GoIF 16 6 3 7 46-44 21
5 BK Björkåsen 16 7 3 6 34-41 24   5 Solväders FC 16 5 6 5 33-47 21
6 Högaborg Kärralunds FC 15 6 2 7 30-37 20   6 Rödbo IF 16 5 3 8 26-41 18
7 Järnbrotts IF 16 5 1 10 42-43 16   7 Menisken IF 16 5 2 9 32-44 17
8 Ösets BK 16 2 0 14 27-89 6   8 Brämaregårdens FC 16 4 4 8 21-45 16
9 Vrångö IF 15 1 1 13 21-71 4   9 Hermansby IF 16 3 3 10 24-51 12
                                 
                    Bjurslätts IF utgått            
                                 

 

  Div 2 Nordvästra Götaland sp.ma v o f mål po     Div 3 A  Göteborg sp.ma v o f mål po
1 IFK Göteborg 22 22 0 0 115-18 66   1 Askims IK 16 12 2 2 59-22 38
2 IK Zenith 22 15 2 5 66-42 47   2 Jitex Mölndal BK (B) 16 11 2 3 61-21 35
3 Göteborgs FF 22 12 5 5 58-35 41   3 Donsö IS 16 9 3 4 31-19 30
4 Tollereds IF 22 11 4 7 25-37 37   4 Ösets BK 16 6 5 5 28-30 23
5 Eriksbergs IF 22 11 3 8 44-39 36   5 Göteborgs SIF 16 7 1 8 30-30 22
6 Ytterby IS 22 10 4 8 55-46 34   6 Göteborgs FF (B) 16 7 1 8 29-33 22
7 Sävedalens IF 22 9 3 10 48-45 30   7 Mölnlycke IF 16 6 1 9 32-36 19
8 Öckerö IF 22 9 1 12 48-50 28   8 Kållered SK 16 3 1 12 18-44 10
9 Lerums IS 22 8 4 10 35-38 28   9 Lindome GIF 16 3 0 13 14-67 9
10 Utbynäs SK 22 7 1 14 52-63 22                  
11 Alingsås KIK 22 2 2 18 32-79 8     Ålvsborg FF (utgått)            
12 Landvetter IF 2003 22 1 1 20 21-107 4                  
                                 

 

 

Skytteligan Div 3 Mell. Götal.

  Mål     Skytteligan Div 4 B 2022   Mål     Skytteligan Div 5 2022

 

Mål  
1 Isaac Shears IK Zenith 22   1 Simon Chekroun Sandarna BK 23     Emil Berglind Eriksbergs IF 31